HİZMETLER TEDAVİLER SATIŞ ÜRÜNLERİMİZ YORUMLAR KAMPANYALAR GALERİ HAKKIMIZDA UZMANLARIMIZ İNSAN KAYNAKLARI İLETİŞİM

Meyva Asit Cilt Bakımları (kimyasal peeling)

Cilt yenileme tedavilerinde yeni bir keşif gibi görünse de, esasında çok eski geleneklere dayanır. 1970’li yıllarda kozmetiklerde kullanılmaya başlanan hidroksi asitler,özünde efsaneler kraliçesi Kleopatra’nın malzemelerinden başkası değildir. Kleopatra’nın süt banyoları ve fermente edilmiş şaraplarla yaptığı güzellik kürleri dillere destan olmuştur. Eski Mısırlıların ekşimiş sütle cilt bakımı yaptıkları bilinir. Romalılar (erkek ve kadın)şarap fıçılarının dibinde biriken tortuları yüz maskesi olarak kullanmışlardır. İspanyol soyluları portakal posasını yüz maskesi olarak kullanmışlardır. Bütün bu eski uygulamalar genel olarak hidroksi asitler dediğimiz ürünlerin ilham kaynağıdır. Bunlara “meyve asitleri” adı verilir Meyvelerin yanı sıra zencefil, şarap, şeker kamışı, domates suyu ve sütünden elde edilir.

Hidroksi asitler;
AHA’lar (Alfa Hidroksi Asit)
 BHA’lar (Beta Hidroksi Asit)
 PHA’lar (Poli Hidroksi Asit) olarak sınıflandırılır.
Hidroksi asitlerin tümü cildi hafifçe soyarlar ve oldukça etkili bir şekilde nemlendirirler. Nemlendirme etkisi ile cildin nem tutma kapasitesini arttırırlar Ayrıca cildin en üst tabakasındaki birbirlerine bağlı olan ölü hücrelerini ayırırlar. Bazıları deri altında kan dolaşımını hızlandırır. Cildin bariyer özelliğini güçlendirerek tahrişi önler. Epidermal hücrelerin yenilenmesini sağlar ve gençleştirerek ince çizgi ve kırışıklıkların görünümünü azaltırlar. Dermisi kalınlaştırarak, kollajen ve elastin liflerin kalitesini arttırırlar.Tedavinin etkisi kullanılan hidroksi asitlerin yoğunluğuna, formülün pH’na bağlı olarak değişir.
Hidroksi asitler ışığa bağlı yaşlanma belirtilerinde, kırışıklık, leke ve akne tedavilerinde son derece etkilidir. Özellikle akne tedavisinde özel bir yeri vardır. Sivilceler ciltteki gözeneklerin ölü hücreler tarafından tıkanması ile oluşur. Bu ürünlerin peeling etkisi, birbirine bağlı yapışık hücreleri ayıp, gözenekleri açarak temizlenmesini sağlar.

Alfa Hidroksi Asitler
Glikolik asit veya hidroksi asetik asit: Şeker kamışı suyu ve olgunlaşmamış üzümden elde edilir.
Laktik asit: Domates suyu ve ekşi sütten elde edilir.
Malik asit: Elmadan elde edilir.
Tartarik asit: Üzüm ve şaraptan üretilir.
Sitrik asit: Narenciye ve ananastan elde edilir.
Alfa hidroksi asitler içinde en iyi bilinenleri glikolik ve laktik asitlerdir. Akne
tedavisinde, genişlemiş gözenekleri daraltmakta, cilt lekelerinde ve cildi yenilemekte kullanılır. Laktik asit de glikolik asidin etkilerini gösterir.

Beta Hidroksi Asitler (BHA)
Bitkisel maddelerin laboratuvarlarda yapılan sentezlerinden elde edilir. Çeşitleri; salisilik asit, benzoik asit, buterik asitlerdir. En fazla kullanılanı salisilik asittir. BHA hafif bir soyma özelliği gösterirler bu nedenle gençleştirici ürünler olarak etiketlenmezler. BHA’lar ciltlerdeki kahverengi lekeleri azaltır. İnci çizgileri hafifletir ve cildi sıkıştırırlar.

Poli Hidroksi Asitler (PHA)
PHA’lar ikinci jenarasyon meyve asitleridir. Glikolik ve laktik asitlerden farklı olarak uygulama sonrasında güneşe karşı hassasiyeti arttırmazlar. PHA’lar; anti oksidandırlar, cildi tahriş etmezler, yüksek düzeyde nemlendirme sağlarlar ve cildin bariyer özelliğini güçlendirirler. PHA ürünleri içinde en önde gelen glokonaktondur. Glukonakton cildin doğal bir bileşeni ve bir hücre besinidir. Yüksek derecede nem sağlayan hassas bir üründür. AHA’larla kıyaslandığında cilt tarafından daha kolay emilir. En hassas ciltlerde kullanılabilir. Yukarıda anlatılan tüm yöntemler, doktorlar tarafından uygulanması gereken tedavilerdir. Güzellik uzmanları AHA’ ların % 20’ nin altındaki oranlarını kullanma yetkisine sahiptirler.

Normal cilde uygulanan bakımdan farklı olarak, yağlı cilde uygulanacak bakımda;
Aşırı sebum seviyesini kontrol altında tutmak,
Kalınlaşmış olan epidermis tabakasını inceltmek,
Komedon, sivilce, yağ kistlerinden cildi temizlemek,
Özel cilt problemlerinin önüne geçmek (örneğin nemsizliği, hassasiyeti azaltmak gibi) amaçlanmaktadır.